Jaki samochód sprawdzi się na użytek miejski?
Wiele osób poszukuje auta na dojazdy do pracy, szkoły czy do wożenia dzieci na lekcje. Zwłaszcza w większych miastach, gdzie miejsca parkingowe są na ogół niewielkie a możliwości wykonania różnych manewrów ograniczone, sprawdzą się niewielkie samochody używane segmentu A, B lub C. W segmencie A znaleźć można małe, zwrotne i ekonomiczne hatchbacki. Przykładowo: Fiat 500, Skoda Citigo, Peugeot 107. Segment B to samochody niewiele większe, które jednak lepiej sprawdzą się w trasie. Od wcześniej wymienionych pojazdów są zazwyczaj lepiej wyposażone i bardziej komfortowe do jazdy w więcej niż dwie dorosłe osoby oraz mają wydajniejsze silniki. Wśród nich znajdują się np.: Renault Clio, Opel Corsa czy Fiat Punto.
W ruchu miejskim dobrze sprawdzi się również uniwersalny kompakt, czyli samochód segmentu C. Zaskakująco dobrze łączy ze sobą cechy aut z niższych klas z cechami tych rodzinnych. Mimo niewielkich rozmiarów, dzięki którym można z łatwością parkować, oferuje przestronne wnętrze i możliwość w miarę komfortowej podróży za miasto, nawet w 4 czy 5 osób. Przykładowo są to: Ford Focus, Audi A3 lub Honda Civic. Dla fanów mocniejszych wrażeń, zwykle samochody tej klasy występują również w mocniejszych, sportowych wersjach (Audi S3, Focus RS). W każdej z tych klas najlepiej rozeznać się w cenach części i często występujących awariach, by uniknąć dużych kosztów, choć zazwyczaj auta wcześniej wymienionych klas nie są drogie w naprawie. Na ulicach można zaobserwować, że największą popularnością cieszą się samochody niemieckiej produkcji.
Co najlepiej sprawdzi się dla rodziny lub do podróżowania?
Rynek samochodów używanych jest na tyle bogaty, że również ceniący wygodę kierowcy bez problemu znajdą model odpowiadający swoim potrzebom. W zależności od upodobań i funduszy do wyboru są samochody segmentu D, E i F. Do klasy D zaliczają się sedany i kombi, którymi bez większego kłopotu załatwić można codzienne obowiązki, jak i wybrać się w dalszą podróż z rodziną lub znajomymi. Zazwyczaj dobrze wyposażone, oferują komfort jazdy i sporą przestrzeń bagażową. Przykładowo są to: Toyota Avensis, Volkswagen Passat czy Opel Insignia.
Dla osób lubiących nieco więcej luksusu stworzone zostały auta segmentu E, np.: BMW serii 5, Mercedes klasy E czy Audi A6. Bezpieczne, z silnikami o pojemności powyżej dwóch litrów, świetnie sprawdzają się do rodzinnego użytku, ale również dla firm, które często decydują się na takie samochody dla reprezentantów zarządu.
Ostatnią klasą są pojazdy, które oferują najwięcej prestiżu, a co za tym idzie, kosztują najwięcej z całego zestawienia i są najdroższe w utrzymaniu. Wyposażone na ogół w mocne silniki, bardzo bogate i zaawansowane technologicznie wyposażenie oraz wnętrze wykonane z wysokiej jakości materiałów. Przykładami takich samochodów są BMW serii 7, Mercedes klasy S i Audi A8. W tych klasach, jak i wśród aut miejskich królują modele niemieckie, które od lat kojarzone są z niezawodnością i komfortem. Warto też rozważyć samochody japońskie, ponieważ wiele z nich również spełnia te kryteria (przykładowo Toyota czy Lexus). Przy zakupie jakiegokolwiek używanego samochodu nie wolno jednak zapominać o najważniejszym, czyli o szczegółowym jego sprawdzeniu przed zakupem.