Jak wymienić koło zapasowe w samochodzie

Jak wymienić koło zapasowe w samochodzie

by wiktor

Oceń sytuację

Cóż, zmień koła – jak każdą czynność, można to zrobić lepiej lub gorzej. To, że koła nie spadają podczas jazdy, nie oznacza, że ​​robisz to dobrze. Twój błąd może prowadzić do wielu późniejszych problemów i pogorszenia komfortu jazdy długo po wymianie. Następnie przeczytaj poniższy przewodnik i zrób to jak prawdziwy profesjonalista. Poniżej przedstawiamy dwa scenariusze zmiany kół. Jednym z nich jest sytuacja, w której jedziesz na wakacje z przebitą oponą, a drugim sytuacja, gdy masz sezonowe opony na felgach i chcesz je samodzielnie wymienić.
Awaria opony na drodze zdecydowanie nie jest sytuacją idealną. Jednak podczas podróży należy liczyć się z tym, że jedna z opon może ulec przebiciu. Najlepszym zabezpieczeniem przed tym jest posiadanie koła zapasowego w pojeździe. Istnieją dwa rodzaje tego rozwiązania – pełnowymiarowe i dostępowe. Jaka jest różnica i jakie są zalety i wady każdego z nich?

Wymień oponę

Jeśli opona jest przebita, wymień koło przed kontynuowaniem jazdy. Zmiana koła jest łatwa i bezpieczna, jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami. Przebitą oponę można rozpoznać po zmianie zachowania samochodu – zaczyna ściągać na jedną stronę. Dudnienie może być również słyszalne podczas jazdy z przebitą oponą. Jeśli tak się stanie, zachowaj spokój i zaparkuj samochód w bezpiecznym miejscu. Nie manewruj ani nie hamuj gwałtownie. Wymiana koła w samochodzie wygląda następująco:
Ogólnie zaleca się wymianę jednej uszkodzonej opony. Należy jednak pamiętać, że na tej samej osi powinny znajdować się kopie podobnej lub równej jakości. Jeśli więc zgubisz/zniszczysz lewą przednią oponę, a cały komplet ma już kilka lat, konieczny będzie zakup drugiego nowego egzemplarza i założenie go na prawy przód. Należy to zrobić jak najszybciej, aby poprawić bezpieczeństwo jazdy. Są też stare, lekko uszkodzone opony, które można naprawić na wulkanizatorze. W ten sposób możesz odzyskać starą oponę w ciągu kilku dni bez konieczności kupowania dwóch nowych.

Jak wymienic opone

Zdejmij oponę

Poproś pasażerów o opuszczenie pojazdu, wyłączenie silnika i włączenie świateł awaryjnych. Zaciągnij hamulec ręczny i włącz pierwszy bieg (lub P w samochodach z automatyczną skrzynią biegów). Aby samochód na podnośniku nie poruszał się, umieść podpórkę pod oponą po przekątnej od koła z przebitą oponą. Jeśli nie ma podparcia, wystarczy duży kamień lub kawałek drewna.
Teraz obróć dźwignię podnośnika w przeciwnym kierunku i powoli opuść samochód z powrotem na ziemię. Po ustabilizowaniu wyjmij podnośnik spod pojazdu. Teraz możesz iść dalej i dokręcić śruby. To może być najważniejszy moment w pracy. Dokręć je w poprzek, a nie w kółko. Powtórz ten proces kilka razy, aby upewnić się, że są dobrze osadzone. Prawdopodobnie nie nosisz ze sobą klucza dynamometrycznego, więc po prostu upewnij się, że śruby są dokręcone.

You may also like

1 comment

Ela -

Super wpis już nie będę musiała prosić męża aby wymienił mi koło

Reply

Leave a Comment